• Jesenné prázdniny

     •  

                                                                     

      Vec:   Oznámenie o obmedzení prevádzky MŠ počas jesenných prázdnin (30. – 31. 10. 2023)

       

       

      Oznamujeme rodičom, že v súlade so školským poriadkom MŠ Mamy Margity a z dôvodu zníženého  počtu prihlásených detí (podľa prieskumu), bude v našej materskej škole počas jesenných prázdnin

       

      30. 10. 2023 (pondelok) a 31. 10. 2023 (utorok)

        v    p r e v á d z k e   

      j e d n a   t r i e d a (trieda Zvončeky)

       

      v    č a s e   od   7.30 – 16.00h.

      Mgr. Bc. Anna Šátková

               riaditeľka mš

       

      Na vedomie:

      Anton Hraboš, poverený zriaďovateľom

     • Sokoliari

     • V piatok 20.10. k nám do MŠ prišli Sokoliari, ktorí deťom predstavili denných aj nočných operených dravcov.

      Deti tak mali možnosť naživo vidieť napr. Výra lesného, ale aj Orla púštneho.

    • Strašiak
     • Strašiak

     • Na prosbu saleziánov z Trnávky naše deti pod vedením pani učiteľky Natálie vyrobili do farskej záhrady strašiaka.

    • Jablkový sad Dunajská Lužná
     • Jablkový sad Dunajská Lužná

     • V piatok 6.10. deti navštívili Jabkový sad v Dunajskej Lužnej, kde sa mohli oboznámiť s tým, ako sa pestujú jablká a čo všetko potrebujú pracovníci sadu urobiť, aby úroda jabĺk bola čo najhojnejšia.

      V rámci prezentácie mohli deti ochutnať rôzne druhy jabĺk. 

      Na záver si mohli za pomoci asistentky otrhnúť jabko zo sadu. 

    • Turín
     • Turín

     •  Turín.

      Turín🇮🇹

      Deň pred sviatkom Sedembolestnej Panny Márie sme na obed naštartovali deväťmiestne auto a vyrazili sme - smer Taliansko. Išli sme navštíviť nášho priateľa Don Bosca. Škôlka Mamy Margity, spolu so saleziánom (Andrej Kňaze) sme sa vybrali do Turína. Salezián, ktorý má otcovský prístup a zapálené srdce pre toto povolanie, nám  cestou rozprával o živote Jána Bosca ,ale aj ,,pikošky” z turínskych ulíc. 

      Počas nie krátkej  cesty nám vyhrávali v aute pesničky od skladby ,,Felicitá” až po ,,Viva la Mamma”. Z auta už vidieť Baziliku, už sme blízko. A môže sa vystupovať. Naše prvé kroky viedli do domu, kde žil Don Bosco. Videli sme izbičky, v ktorých sa to všetko začalo. Tam, kde sa Janko narodil (miesto rodného domu) stojí dnes Bazilika. Keď sme otvorili  dvere, videli sme interiér, ktorý bol obklopený lipovým drevom.  Sadli sme si do lavíc a chvíľočku zotrvali -,,tam kde duša plesá a srdce raduje sa, tam ,kde v modlitbe pokoj a ticho nájdeš.” Potom sme sa ešte pred prechádzkou zastavili pri  soche Mamy Margity - veď tu si musíme dať fotku aj s ňou! Naše kroky potom viedli na asi  pol hodinovú cestu do Morialda. Tu sme mohli vidieť dom ďalšieho svätého zo saleziánskej rodiny - sv. Dominik Sávio. Neďaleko domu stojí kaplnka sv. Pietra, kde sme mali slávnostnú sv.omšu.  Po nej sme sa ešte poprechádzali pri septembrovom zapadajúcom slnku. A znova   sme  nastúpili do auta - smer  ubytovanie - Pianezza ( asi 12 km od Turína). Tam sme sa zložili v bývalom sídle biskupa, kde bola aj záhrada s výhľadom na krajinu. Nasledovala trojchodová tradičná piemontská večera a neskôr krátka prechádzka večernými ulicami. 

      Je tu ráno a ďalší deň v Taliansku. Vonku poprcháva, ale nestrácame nádej, že sa vyčasí. Dnes je v pláne  návšteva Valdocca. Hľadáme miesto na parkovanie. Počas toho nám kýva bývalý hlavný predstavený - Ángel Fernández Artime (súčasný kardinál). Ranná sv. omša dnes bola v priestoroch, kde Don Bosco býval na Valdocccu. Po omši sme si išli pozrieť novo zrekonštruované múzeum - Museo Casa Don Bosco. Tu sme mohli vidieť jeho izbu, kde spovedal, obrazy, ktoré sa zaznamenali počas jeho  života  ale aj nápis, ktorý písal svojim chlapcom ,, Vi aspetto tutti in Paradiso.” ( Čakám vás všetkých v nebi). Nasledovala prehliadka átria Valdocca. Nemohla chýbať návšteva baziliky Panny Márie Pomocnice kresťanov-  jeden zo splnených snov Don Bosca. Nemal peniaze, ani materiál na výstavbu Baziliky. Avšak chcel a veril. Našli sa ľudia, ktorí mu tento sen pomohli splniť. V roku 1863 - 1868 bola táto Bazilika postavená a je srdcom saleziánskej rodiny dodnes.  V strede Valdocca stojí socha Don Bosca. Fotka s našim kamošom nemohla chýbať. A pravda, nákupy v obchodíku taktiež. Poobedná prechádzka turínskymi ulicami, kde sme videli prechádzať karabinierov a dozvedeli sme sa od Andyho čo- to o meste. Pozreli  sme si aj  Turínske plátno a relikvie P.G. Frassatiho. Opäť nemohla chýbať káva v tradičnej kaviarni - Al Bicerin. Pred večerom sme ešte navštívili automobilové múzeum, kde sme videli auta rôzneho typu a roku výroby. Neplánovane  sme večer  navštívili ešte jedno saleziánske stredisko, kde sme pozdravili saleziánov aj zo Slovenska. Posledná zastávka  bola vo Verone. Tam sme sa  ráno zúčastnili na  talianskej omši, ktorú doprevádzal zbor. Musím povedať, že pri niektorých pesničkách mi bolo do tanca. Potom sme išli pozrieť slávny balkón Rómea a Júlie. Vo večerných hodinách nás čakala dlhá cesta domov. 

       

      …a posledná  od Don Bosca:,, non, ti scordar di me” ( nezabudni na mňa)…nezabudneme a dúfam, že sa niekedy opäť v Turíne stretneme….:-)!